Bazi.cz

Bazi.cz

Dovedu si představit hezké a inteligentní, alergické dítě

Dovedu si představit hezké a inteligentní, alergické dítěRedakce Nakluky.cz mě v březnu 2014 vyzpovídala z pár otázek a vyšel z toho rozhovor (v archivu). Některé z otázek a odpovědí vybírám:

 


 

Jak se zrovna máte?

Užívám si předčasný začátek své oblíbené pylové sezóny.

Kdy si myslíte, že bude společnost připravena přijmout zákon o adopci dětí homosexuálními páry?

Jestli nás taky anektuje Putinovské Rusko, tak si můžeme nechat jen zdát. Ale když to vezmu reálně, problematické je silné zastoupení populistických hnutí v parlamentu, stejně tak účast lidovců ve vládě. Ale na druhou stranu vypadá velmi nadějně sociálnědemokratický ministr pro lidská práva, který si snad nebude nechávat radit od pánů typu Bátora a Joch.

Takže třeba osvojení dětí partnerky či partnera by mohlo být reálné už v horizontu pěti let. Připravenost společnosti je ovšem něco trochu jiného, než připravenost politické reprezentace. Spíš ji ale vnímám jako jakýsi alibistický konstrukt odpůrců, nepřipravenost společnosti je jejich oblíbeným argumentem. Společnost sama se ale nepřipraví, to my ji musíme připravovat tím, že o změnu budeme stát, aktivně se o ni hlásit a usilovat.

Kdyby adopce homosexuálními páry byla v ČR možná, chtěl byste vychovávat děti?

Dlouhé roky jsem si myslel, že mám tak trochu za své dítě STUD a aktivismus. Partner o mně říkal, že jsem „profesionální buzna“, takže když to tak vezmu, měl jsem tu „profesi“ jako svou prioritu. Nevím, jestli bych sám sebe označil za rodinný typ. V dohledné době určitě o osvojení reálně neuvažuji a možná bych spíš přemýšlel o tom, jak počít dítě vlastní. Ještě nejsem tak starý, takže si dovedu představit nějaké hezké a inteligentní, alergické dítě.

Myslíte si, že gayové jsou odvážnější a sebevědomější než dříve?

Jak kteří. Odvaha a sebevědomí je osobní charakteristika, která nemusí vůbec souviset s orientací. Řekl bych, že obecně jsou mladší lidé často sebevědomější, někteří možná na můj vkus až moc. Ale jiní prožívají těžce a hodně citově své životy, coming outy, partnerské peripetie. A sám jsem někdy překvapen, jak se někteří třeba staví proti komunitě, jak si stěžují na pokleslost komunitního života.

Mám pocit, že ačkoli je dnes mnohem snazší se s nějakým klukem seznámit, nějak se to moc nepromítlo do schopnosti a možná i ochoty najít a hlavně udržet stabilní partnerský vztah se vším všudy. To vůbec není o nějakých technických a komunikačních možnostech, které nám poskytují seznamky a sociální sítě, je to věc osobnostní vyzrálosti a oboustranného odhodlání.

A podobně to možná funguje i na komunitní úrovni. Člověk třeba nabude pocitu, že může snadno změnit prostředí, vyměnit společnost, jednoho fejsbůkového přítele odstřihnout a nahradit jiným. Necítí pak možná takovou sounáležitost a zodpovědnost, s jakou by se k lidem ve svém okolí měl chovat. Nevím, jestli dnes gayové řeší vystupování vůči okolní společnosti tak jako dřív. Vidím množství gayů, kteří si myslí, že nepotřebují žádná „zvláštní“ práva, žádné zvláštní vystupování, čímž možná mají na mysli vyhýbání se jakékoli konfrontace okolí se svou orientací a gayským životem. Když třeba nemají dlouhodobé vážné partnerské vztahy, nemají co budovat a co obhajovat.

 

Copyright © 1998-2014 Bazi. Všechna práva vyhrazena.
Založeno na CMS Joomla! Validní HTML a CSS. SEO optimalizováno. PageRank: 4.
Bazi