Bazi.cz

Bazi.cz

Homofobie byla dříve normou

Homofobie byla dříve normouBrno - Kontroverzní výroky šéfa Svazu odborářů služeb a dopravy Jaromíra Duška, který o víkendu vyrukoval s tvrzením, že České dráhy a ministerstvo dopravy ovládají homosexuálové, vyvolaly nebývalé reakce. Ostrou kritiku vyjádřil premiér Jan Fischer, podle kterého Dušek vyvolává nenávistnou homofobní atmosféru. Ministr dopravy Gustav Slamečka na něj včera dokonce podal trestní oznámení.

Zjitřeným emocím a diskusi, zda jde o nepřípustnou a jen špatně vyloženou švandu, jako první předešlo brněnské občanské sdružení gayů, leseb a přátel STUD. "Pokud mají České dráhy problém s hospodařením, je to záležitost ekonomická. Dušek vše spojuje se sexuální orientací, to je nemístné. Naznačované protežování je zase obecná lidská vlastnost, paušálně přece s homosexualitou nesouvisí," myslí si zástupce STUDu Martin Strachoň.

Luboš Mareček, MF DNES Brno a jižní Morava, 9. 3. 2010

Jaromír Dušek vulgárně vtipkoval, že se na českých drahách a ministerstvu dopravy bojí předklonit, když mu upadne tužka. Vy jste mu včera poslali propisku na krk, aby se shýbat nemusel. Jak k té vtipné reakci došlo?

Nápad s tužkou zavěšenou na krk nebo připevněnou na opasek vlastně vzešel od příznivců našeho sdružení STUD na síti Facebook při okmažité víkendové reakci. My ho dovedli do konce.

Posílat mu nebudete jen závěsnou propisku, ale také příručku o homofobii a průvodní dopis. Jaký je jeho obsah?

Pan Dušek se svá tvrzení snažil rozmlžovat jako vtip. Chceme testovat, zda přijme i náš humor. Nemám v plánu mu spílat nebo jej třeba kaceřovat.

Duškova tvrzení jistě nepřispívají k toleranci a vzájemnému respektu. Nevidí si ten člověk podle vás jen do pusy, nebo je to skutečně skandál, a jak míní premiér Fischer, jde o "nejpodlejší a nejprimitivnější formy útoku na lidskou důstojnost"?

Pozornost tyto řeči poutají, protože zazněly v souvislosti s nějakým širším konfliktem. Mimo drážní souvislosti by si toho možná ani nikdo nevšiml. Jde o jakési buranství a primitivismus pana Duška, který má v sobě zakódovanou homofobii.

U obyčejných civilů bez funkcí by bylo podle vás takové vyjadřování jen neslušné, nebo přímo nenávistné?

U nich bychom se nad tím měli pozastavit. Pan Dušek to ale prohlásil v souvislosti se svou funkcí a tématy, kterými se v ní zabývá. To je nepřípustné, nejen co se týče kultury projevu.

Na internetu se ovšem záhy objevily i názory, že Dušek konečně řekl pravdu a ještě je za to pranýřovaný...

Tady ale nejde o to, jestli tři jmenovaní pánové jsou homosexuálové či nikoliv. On ve své "pravdě" hovořil o mafii a spiknutí. Jeho vyjádření bylo v prvním plánu zejména neslušné.

Slovní konflikt ale eskaluje. Vzduchem létají dokonce trestní oznámení. Souhlasíte i s nimi?

V naší humorné reakci jsme naznačili, že je buran. Zaslouží si víc než cokoliv jiného ignoraci. Ostatně nebude jednat s politiky, což je totéž. Nevím zda měl pan Dušek, záměr nabádat k nenávisti vůči jisté skupině.

Když ale o nějakém prohřešku nebudeme mluvit, neznamená to, že se nestal a nemá společenské důsledky...

Praxe ukazuje, že jde právě o ty důsledky. Po Duškových řečech se ozývají nenávistné projevy vůči českým homosexuálům. A tyto hlasy vůbec neřeší problémy hospodaření Českých drah.

Vy jste se s takovou homofobií setkal?

Už v neděli po půlnoci mi přišel velmi arogantní a otevřeně nenávistný e-mail, ve kterém vulgarismy převažují. Mám jej k dispozici, autor je z Plzně a dokonce se podepsal. Ve společnosti by se takovým urážlivým způsobem mluvit neodvážil. Anonymita internetu dělá své.

Pomůže kauza ke zvýšení tolerance, nebo bude vířit českou homofobii?

O české společnosti se říká, že je jedna z nejliberálnějších. Proklamovaná tolerance však stranou oficialit většinou nefunguje. Nejde o slovní a fyzické útoky, otevřeně proklamovanou homofobii, mluvím třeba o přehlížení či neschopnosti většiny pracovat s lidmi s jinou sexuální orientací nebo identitou. Češi jsou homofobní, nejde však o naši ryze národní záležitost.

Z čeho a jak se homofobie rodí?

Stejně jako jakákoliv xenofobie má své opodstatněnění ve zvířecích instinktech. Tyto primitivní pudy cokoliv neznámého, cizího a odlišného nutí vznímat s ostražitostí, odporem nebo přímo agresí. Může nás to přece napadnout! Humanita lidi ale odlišuje od zvířat a měla by pracovat proti těmto instinktům.

Homofobie je společenský problém. Úřad vlády nyní vydal příručku Homofobie v žákovských kolektivech, která má sloužit jako výukový materiál pro základní a střední školy. Je podle vás taková tiskovina skutečně potřebná?

Jako člen výboru pro sexuální menšiny působícího jako poradní orgán pro vládu o této brožuře vím. Je určena pro pedagogy a výchovné poradce. S homofobií souvisí třeba šikana a také nedostatečná osvěta. Knížka homofobii vysvětluje, pomáhá učitelům ji ve všech možných podobách poznat. A radí, jakou prevenci proti těmto negativním a často přehlíženým nebo dokonce učiteli podporovaným projevům zvolit.

Ve výzkumu Člověka v tísni nazvaném Rovnost je cool z podzimu 2007 se polovina z 1 650 náctiletých respondentů přiznala, že nemá ráda homosexuály. Konkrétně to bylo 72 procent všech dotázaných chlapců, 24 procent dívek. Nepřichází ta kniha s tříletým zpožděním?

Zmíněný průzkum pojmenoval tento problém, kterého jsme si dříve nevšímali. Reakcí je právě zmíněná publikace. Není pozdě, dochází naopak k jistému zlepšení. Dříve byla homofobie standardem a dokonce jakousi normou.

Prozradíte konkrétní prostředky, jak se nejen Dušek může zbavit svého iracionálního strachu z homosexuálních lidí?

Názory na svět hlavně u starších lidí bývají často obtížně překonatelné. Nejefektivnějším způsobem je poznání. Pan Dušek se dušoval, že má mezi gayi kamarády. Jeho výroky však prozradily, že je jako lidi moc nepoznal.

Luboš Mareček


Homofobii ne! Martin Strachoň je členem Výboru pro sexuální menšiny působícího při vládě České republiky. Pracuje také v občanském sdružení STUD. Foto: MAFRA - Monika Tomášková

Copyright © 1998-2014 Bazi. Všechna práva vyhrazena.
Založeno na CMS Joomla! Validní HTML a CSS. SEO optimalizováno. PageRank: 4.
Bazi