Bazi.cz

Bazi.cz

Jsem skeptik rozumem, ale optimista srdcem

Martin Strachoň: Jsem skeptik rozumem, ale optimista srdcem

Jsem skeptik rozumem, ale optimista srdcemGay ativista Martin Strachoň se narodil před 29 lety ve znamení Blíženců. Od roku 1998, kdy učinil svůj coming out, nezahálí ve věci zlepšení společenských podmínek GL komunity v naší zemi. Stejného roku se stal aktivním členem občanského sdružení STUD Brno, jímž je dodnes. Podílel se na přípravě legislativního návrhu registrovaného partnerství a aktivně ho prosazoval, v letech 2001-2003 byl koordinátorem Komunitního centra lesbické, gay a bisexuální mládeže, nyní zastává funkci vedoucího produkce GL filmového festivalu Mezipatra a zároveň působí v roli externího garanta neformální skupiny náctiletých gayů GaTe. Tím však výčet jeho aktivit zdaleka nekončí...

Josef Musil, BiG Kontakt, červenec-srpen 2007

Vaše osobní stránky s názvem Bazi, na kterých popisujete svůj coming aut, nalezneme na adrese www.bazi.cz. Jak jste vlastně k přezdívce Bazi přišel?

„Bazi je zkrácenina z baziliška. Tak mě označila češtinářka na střední škole, když řešila dilema, jakou mi dát na konci roku známku. Měl jsem samé výborné a do toho jednu pětku z nečekaného zkoušení v literatuře, na které jsem se nepřipravil a od Boženy Němcové jsem si nevzpomněl skoro na nic kromě Babičky. Původně to nemělo vyznít asi moc lichotivě, ale já jsem baziliška pojal z heraldického hlediska - jako symbol mi připadal zajímavý. Když jsem pak přišel na vysokou školu a taky do internetové komunity, přemýšlel jsem, jakou si zvolit virtuální identitu včetně přezdívky, a tu jsem si vzpomněl na baziliška. Přijal jsem ho za svoji přezdívku a později jsem ji zkrátil na Baziho."

S tou češtinou mě hned napadá: na svém osobním webu zveřejňujete ukázky ze své poezie. Stále ještě tvoříte, nebo byla vaše poezie především ventilem přetlaku v době prvních lásek a coming outu?

„Moje básnění bylo právě tím ventilem. Verše už dávno nepíšu a ani nemám o své tvorbě vysoké mínění. Jsem spíš praktický člověk a moje slovní zásoba neoplývá takovou květnatostí, abych mohl v poezii vyniknout. Když tak nad svým jazykem přemýšlím, vlastně bych ho mohl s klidným svědomím charakterizovat jako úředničinu. Dovedlo mě k ní studium ekonomie i praxe aktivisty."

Čtete stále ještě poezii?

„Nijak zvlášť. V době počínající puberty mě zaujal Jiří Orten, ale to už je dávno. Pak jsem četl spíš literaturu faktu, hlavně z období napoleonských válek, protože pocházím ze Slavkova u Brna, dějiště slavné Bitvy tří císařů se stále živým napoleonským kultem. Můj partner mě pak přivedl k fantasy literatuře a já přečetl celou Úžasnou Zeměplochu. Dnes čtu spíš nenáročnou literaturu pro uvolnění před spaním."

Na webu Bazi většina osobních zpovědí i informací končí kolem roku 2002. Už jste pak neměl potřebu svěřovat se internetovým stránkám?

„Je to tak. Teď už beru svůj web spíš jen jako jakýsi historický artefakt, doklad určité doby. Tehdy na českém internetu neexistovalo skoro nic, co by se důkladně zabývalo životem gayů a leseb. Kdysi mi hodně pomohly stránky jednoho kluka z Mladé Boleslavi, nazvané Jabloň. I já chtěl něco udělat pro ostatní tím, že vyjádřím svoje pocity a prožívání coming outu. Naštěstí u mě proběhl docela bez větších zádrhelů, a tak jsem chtěl ukázat nějaký pozitivní vzor. Myslím, že se moje stránky kdysi vyskytly i v nějaké hodnotící zprávě o českém gay internetu jako jedny z průkopnických. Brzy poté jsem začal aktivněji působit ve STUDu a zároveň publikovat na jeho webových stránkách. Na ty svoje už jsem neměl tolik času a vlastně už ani nebylo, co bych na ně osobního vkládal. Jsem tak trochu i workoholik, takže skoro veškerý čas věnuju svému aktivismu."

Prozraďte, jakým směrem se ubíral váš osobní život po roce 2002?

Jsem skeptik rozumem, ale optimista srdcem„Už půl devátého roku žiju se svým přítelem, staráme se o domácnost, rozvíjíme svůj společný život. Teď se podílíme na výchově našich dvou synovců. Moje soukromí je klidné, zato v profesním životě se toho událo celkem hodně. Roku 2002 jsme expandovali s filmovou přehlídkou do Prahy a tehdy se začala psát historie festivalu Mezipatra. Rozvíjelo se taky Komunitní centrum LGB mládeže, které jsme se STUDem založili o rok dříve, což ale zároveň zapříčinilo, že prořídla setkání, která STUD pořádal. Současně vznikla autonomní skupina lesbických dívek a plavecká skupina. Později jsme z kapacitních důvodů původní formát setkání pro všechny gaye i lesby bez omezení opustili a začali se věnovat aspoň té podle našeho názoru nejpotřebnější skupině: náctiletým gayům, pro které jsme vytvořili zvláštní program. Svému partnerovi Honzovi moc děkuju za trpělivost, kterou do našeho vztahu vnáší, a přestože nepodporuje nijak výrazně můj aktivismus, je pro mě velkou oporou a jistotou."

Právě jste odpověděl na to, nač jsem se chystal zeptat. Blahopřeji!

„Děkuji, mám ve skříni věšteckou kouli," odpovídá Martin Strachoň s úsměvem.

Tomu tedy příliš nevěřím, nicméně všiml jsem si, že rád uvádíte své znamení zvěrokruhu a sledujete horoskopy. Jak dalece na ně dáte?

„Nijak zvlášť mě neovlivňují takové ty denní předpovědi, i když si je s chutí někdy přečtu a pak sleduju, jestli by se v nich moje zážitky z toho dne daly najít. Vnímám spíš fakt, že ukotvení data početí nebo narození v rámci ročních období může mít nějaký vliv na vývoj osobnosti. A je to i snadná výmluva nebo vysvětlení toho, jaký jsem nebo nejsem, takže se to hodí. S oblibou odkazuji na to, že coby Blíženec jsem zdvojená osobnost, a tedy vnitřně nejednotný a navenek nerozhodný."

V jakých okamžicích toužíte po tom, abyste měl více osobní rozhodnosti?

"Spíš v drobných každodenních činnostech, když se třeba v obchodě rozhoduju, jestli si dnes k večeři dám těstovinový salát anebo mám chuť na tvarůžky s chlebem. Pak mi nákupy trvají zbytečně dlouho... Ale i v dalších situacích mám potřebu se neustále ujišťovat, jestli to, co dělám, je dobře a v pořádku,  jestli s tím souhlasí partner nebo prostě ten, koho se to týká, a jestli o to ten druhý nebo ti ostatní mají zájem. Když mě okolí ubezpečí, že jdu správným směrem, dokážu pro danou věc vykonat hodně. Podle týmových rolí jsem prý 'dotahovač', tedy člověk, který sice není charismatickým tahounem sršíčím koncepčními nápady, ale dokáže nápady druhých dotáhnout do konce. Na absenci této schopnosti krachuje spousta dobrých myšlenek, a tak i když vnímám své nedostatky v jiných oblastech, v tomhle si uvědomuju svoji silnou stránku, kterou můžu být prospěšný."

Myslím, že vaši přátelé budou s takovýmto vaším sebeposouzením určitě souhlasit. Snad nic nepokazím, když prozradím něco ze své osobní korespondence s Danielem Vičanem. Charakterizoval vás jako nesmírně pracovitého člověka pro věc GL komunity, jenž není sice příliš "vidět", ale jehož práce je znát na každém kroku v této oblasti. Za kým z komunity si s chutí zajdete pro povzbuzení nebo potvrzení, že pracovně kráčíte správným směrem?

"Naštěstí mám kolem sebe vždy nějaký okruh lidí, kteří se zabývají stejnou problematikou, takže když mám možnost podělit se o jejich názory, je to skvělé. Jedná se třeba o organizační tým Mezipater v čele s Alešem Rumpelem, dříve s Hanou Kulhánkovou a předtím Radkem Menšíkem. Také se hodně opírám o názory přátel z okruhu Gay a lesbické ligy, která sice teď je trochu v útlumu, ale v dobách před přijetím registrovaného partnerství mívala opravdu drive. A pak je tu tým GaTe, parta mladých lidí, kteří oplývají elánem, i když někdy je musím maličko korigovat v jejich mladických ideálech.

Osobní podporou jsou mi třeba i Eva Polášková a Kateřina Nedbálková, členky správní rady STUDu (Kateřina je i předsedkyní). Když potřebuju, vždycky si na mě udělají čas, přestože bývají pracovně dost vytížené."

A čím vás naopak někteří lidé z komunity dokáží spolehlivě rozesmutnit?

"Nezájmem, ignorantstvím nebo nevědomostí, kterou někteří povyšují na výhodu a používají jako argument. Zároveň snahou manipulovat lidmi, vzájemnou závistí a ješitností. Česká kotlina je docela malá, a tak to tady i v té maličké GL komunitě někdy trochu vře, mnohdy zbytečně. Zavděčit se všem bohužel nelze."

Na čem v současné době pracujete?

Jsem skeptik rozumem, ale optimista srdcem"Věnuji se více projektům současně. Tvořím jakési administrativní jádro STUDu, a tak jsem prakticky zapojen do všech jeho aktivit. Připravujeme letošní ročník Mezipater, který začne 26. října opět v Brně. Tentokrát to vypadá, že zase trochu povyrosteme a zaplníme víc kin. Záleží samozřejmě na divácích a divačkách, aby do kin přišli, a já doufám, že se jim dostatečně zavděčíme připravovaným programem. Rozmnožíme i počet měst, ve kterých budou probíhat ozvěny festivalu, ale nechci ještě prozrazovat, která to budou. Rád ale rozradím hlavní téma festivalu. Bude jím buřičství, rebelství.

Taky se dobře rozvíjí provoz Queer knihovny, která vzkvétá díky usilovné dobrovolnické práci. Určitě by nám moc pomohlo, kdyby se ozývali lidé z komunity, kteří mají nějaké zajímavé materiály, knihy, záznamy nebo historické dokumenty a byli by ochotni je do knihovny soustředit, aby posloužily co největšímu počtu uživatelů. Velkou výzvou je pro mě i znovuzprovoznění webových stránek STUDu, které kdysi představovaly důležitý zdroj informací, ale od nichž jsme byli počátkem roku odříznuti. Tahle záležitost bohužel postupuje pomalu, protože je odvislá od dobrovolnické činnosti. Jako ostatně všechno, co děláme."

Čím se řídíte při dramaturgii Mezipater?

"Přáním diváků, ale někdy je to obousečná zbraň. Při některých ročnících si některé lesby stěžovaly, že dáváme málo lesbických filmů, aniž byly ochotné vzít v úvahu skutečnost, že se točí míň lesbických než gay filmů nebo že některé konkrétní snímky jsou na naše možnosti příliš drahé. Na jednom ročníku jsme pak uvedli více lesbických filmů, ale i tak byla jejich návštěvnosti menší než gay titulů. Na oplátku si začali stěžovat někteří gayové, že dáváme málo filmů s 'jejich' tematikou. Letos to vypadá, že se nám opět podaří získat více lesbických filmů, proto jsem docela zapnutý, jaký bude ohlas."

Co závěrem vzkážete čtenářům Bi & Gay Kontaktu?

"Kdysi jsem zažil pocit vyhoření. Prošel jsem obdobím, kdy jsem chtěl se vším seknout a vykašlat se na celou GL komunitu, ale naštěstí jsem to překonal. Někdy je velmi vyčerpávající snažit se pro někoho něco dělat a narážet na odmítání, závist, ješitnost nebo pohrdání. Jsem ale rád, že jsem to překonal, protože se mi zároveň dostává značného množství povzbuzujících reakcí od lidí, kteří oceňují, co dělám a podporují mě v tom. Jsem skeptik rozumem, ale optimista srdcem. A právě nezdolný optimismus přeji všem čtenářům!"

(připravil Josef Musil)

Copyright © 1998-2014 Bazi. Všechna práva vyhrazena.
Založeno na CMS Joomla! Validní HTML a CSS. SEO optimalizováno. PageRank: 4.
Bazi