Bazi.cz

Bazi.cz

Mezipatra 2007: Uvítali bychom větší podporu z komunity

Festival Mezipatra 2007 patřil bezesporu k nejsledovanějším GL akcím loňského roku. Zavzpomínejme na něj s vedoucím produkce festivalu, Martinem Strachoněm:

Mezipatra 2007: "Uvítali bychom větší podporu z komunity"

jm, BiG Kontakt, 1-2/2008

Mezipatra 2007: Uvítali bychom větší podporu z komunityCo všechno obnáší funkce vedoucího festivalu?

„Festival má svého ředitele, jímž je Aleš Rumpel. On je hlava organizačního týmu a já jsem krk, který tu hlavu drží. Zatímco ředitel koordinuje hlavně programovou stránku festivalu a reprezentaci navenek, já koordinuji produkční stránku, všechny ty praktické věci, administrativu, finance."

Co vám při realizaci Mezipater dalo nejvíc práce?

„Práce bylo opravdu hodně. S každým dalším ročníkem se festival rozrůstá, ale zázemí roste pomalejším tempem, takže je to rok od roku náročnější. Myslím, že nejtěžší je ukočírovat rozpočet festivalu, abychom neskončili nějakou tragickou ztrátou. Zatímco první ročník měl rozpočet kolem 40 tisíc, loni jsme dosáhli k částce půl druhého milionu, a to už jsou rozměry, kdy by pro nás nějaká chyba mohla být likvidační. Získat prostředky na tak velký festival není jen tak, stejně jako ukočírovat náklady v únosných mezích."

Ve kterých oblastech by se vám hodila pomocná ruka?

„Uvítali bychom větší podporu z komunity. Jak v podobě sponzoringu ze strany gay klubů, tak v podobě dobrovolníků s organizačními schopnostmi, kteří by si našli dost času věnovat se dlouhodobé organizaci festivalu. I když máme tak velký rozpočet, prakticky celý organizační tým připravuje festival ve svém volném čase, po práci nebo po škole, bez nároku na mzdu. A za takových podmínek je to opravdu velký výkon."

Kolik lidí se organizačně na posledních Mezipatrech podílelo?

„Máme několik okruhů podle míry zapojení. Celý rok na festivalu pracovalo asi deset lidí, kteří připravovali opravdu všechno od základů. Jeden dva měsíce před festivalem se přidalo pár dalších, například na koordinaci dobrovolníků, přípravu překladů a tlumočení a další. A pak těsně před festivalem a v jeho průběhu nastoupili další dobrovolníci, asi 50 lidí, kteří se nám přihlásili na inzerát a pomáhali s různými jednotlivostmi, jako je roznos letáků, pořadatelská služba v kině, prodej festivalových triček a tak dál."

Festival je za námi, můžeme tedy hodnotit. V čem byl jiný oproti předchozím ročníkům?

Mezipatra 2007: Uvítali bychom větší podporu z komunity„Programově byl výrazný. Téma Buřičství nám poskytlo příležitost uvést filmy i doprovodný program, který měl výrazné umělecké a ideové kvality a byl zároveň oproti předchozím ročníkům ještě méně mainstreamový. Což znamenalo, že program byl tentokrát možná méně divácky atraktivní pro široké publikum, ale zato užší skupina fajnšmekrů si opravdu užila a vysoce oceňovala dramaturgii."

Kterých filmů vy sám jste si nejvíce užíval?

„Já potvrzuji pravidlo kovářovy kobyly: většinu filmů, které jsme kdy na festivalu uvedli, jsem nikdy neviděl, protože během festivalu mám tolik jiné práce, že nemám vůbec čas sedět v kině a koukat na filmy. Zároveň nejsem dramaturg, který musí všechny vybírané filmy předem zkouknout, aby dokázal posoudit, jestli ten či onen chceme nebo nechceme promítat. Ale snažil jsem se tentokrát alespoň zpětně po festivalu některé filmy zhlédnout a velice se mi líbila Bublina, která ostatně vyhrála i diváckou cenu. Užíval jsem si ale i Pacienta číslo nula nebo Prótea."

Nemrzí vás trošku, že si pro samou práci nemůžete festival užít jako divák?

„Trochu. Ale já si nejvíc užívám opravdu to organizování a to, že se na festivalu potkávám se spoustou svých starých známých, které přes rok třeba vůbec nevidím. A nejvíc mě těší, když vidím ten vývoj od ničeho, od úplné nuly na začátku roku, až po tu velkolepou událost. Ona sice má samozřejmě svoje mouchy, ale když za mnou pak chodí spousta lidí, kteří děkují za to, že jsme festival uspořádali, a kterým se líbí ten či onen film anebo mají radost z jiných věcí, které jim festival přináší, tak právě to mě těší."

S kým vás setkání v rámci festivalu nejvíce potěšilo?

„Takhle bych asi nedokázal vybrat konkrétního člověka, to bych musel jmenovat dlouhý seznam. Fascinující bylo sledovat diskuse s režisérem Johnem Greysonem, který je nejen režisérem, ale i gay aktivistou, na festival přijel i se svým partnerem a doma v Kanadě zanechal dvě adoptivní dcery. Příjemný byl i návrat britské režisérky Lisy Gornick, s kterou jsme se potkali na Mezipatrech v Brně před třemi lety a která k nám tentokrát znovu zavítala se svým novým filmem. Je to velmi živá a zábavná dáma, která si svůj pobyt na festivalu docela užívala. Ale potěšilo mě i setkání s našimi brněnskými dobrovolníky, kteří byli tentokrát velmi šikovní, schopní a byli nám hodně nápomocní, takže spousta věcí fungovala výrazně lépe, než bych třeba čekal."

Máte už nějakou rámcovou představu o zaměření Mezipater 2008?

„Ano, základní koncepce vždy vzniká s ročním předstihem; prakticky už když probíhá předchozí ročník, my myslíme i na ten následující. Určitě promítneme opět film Bublina, protože máme tradici uvést na dalším ročníku film, který získal divácké ocenění o rok dříve. A z Bubliny se bude tak trochu odvíjet i dramaturgie; o které ale nechci ještě více prozradit, aby se čtenáři mohli nechat trochu překvapit. Chceme přivézt izraelského režiséra Bubliny Eytana Foxe i s dalšími jeho filmy, které jsou divácky oceňované. A jednáme o rozšíření ozvěn Mezipater i do dalších měst kromě Olomouce, Českého Těšína a Bratislavy, v nichž Mezipatra proběhla loni."

(připavil -jm-)

Copyright © 1998-2014 Bazi. Všechna práva vyhrazena.
Založeno na CMS Joomla! Validní HTML a CSS. SEO optimalizováno. PageRank: 4.
Bazi