Vtipem proti urážkám. Dušek dostal od gayů dar

Vtipem proti urážkám. Dušek dostal od gayů dar

PRAHA Taková shoda na české politické scéně dlouho nepanovala. O unisono napříč partajemi se zasloužil odborový předák Jaromír Dušek, jehož homofobní výroky na adresu vedení Českých drah vyprovokovaly k ostrým reakcím stranické lídry i neziskové spolky.

„Výroky Jaromíra Duška v dnešním rozhovoru Lidových novin jsou nejen neslušné, ale přímo nenávistné. Nesmíme je tolerovat, pokud myslíme alespoň trochu vážně naše zařazení mezi moderní demokratické společnosti. Jaromír Dušek se sám diskvalifikoval z veřejných funkcí. Pro mě od této chvíle není partnerem pro jakákoli jednání,“ pohřbil Duška šéf občanských demokratů Mirek Topolánek.

S dávkou kritiky nezůstal pozadu ani Topolánkův rival, šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek. „Politika sociální demokracie je založena mj. na respektu mnohotvárnosti společnosti a ochraně práv menšin. Proto považuji homofobní výroky kohokoliv za hloupé,“ uvedl na adresu odboráře.

Vůbec nejdále šli ale se svým odsudkem zelení. Vedení partaje zvažuje, že na předsedu Svazu odborářů služeb a dopravy podá trestní oznámení.„Jestliže dnes slyšíme, že je ministerstvo dopravy ovládáno homosexuály, zítra snadno uslyšíme, že vláda je ovládána Židy. Výroky pana Duška jsou v demokratické společnosti nejen nepřijatelné, ale především nebezpečné,“ řekl šéf SZ Ondřej Liška. Předseda Gay iniciativy a pražský kandidát zelených Jiří Hromada Duškovi doporučil, ať jde místo odborů vést neonacisty: „Domnívám se, že člověk s podobnými názory by neměl dělat předsedu odborů, ale Dělnické strany.“

Duškova slova o tom, že se na ministerstvu dopravy či velíně Českých drah „bojí ohnout pro tužku“, inspirovala Sdružení gayů, leseb a přátel STUD Brno k originálnímu daru. Jeho členové mu poslali speciálně upravenou tužku. „Než se pan Dušek zbaví svého iracionálního strachu z homosexuálních lidí, který se nazývá homofobií, chceme alespoň trochu přispět k jeho pocitu bezpečí při procházení chodbami Českých drah. Určitě se mu bude hodit tužka uvázaná na provázku, aby se pro ni nemusel ohýbat, když mu upadne. Může si ji připnout na opasek jako správný muž,“ vzkázal Duškovi člen sdružení Martin Strachoň. Kromě tužky obdrží odborový předák i příručku „Homofobie v žákovských kolektivech“, kterou před nedávnem vydal úřad vlády pro potřeby základních a středních škol.

jas

jas, Lidové noviny, 8. 3. 2010