Bazi.cz

Bazi.cz

Historie Baziliškova webu

Chcete se dovědět něco málo o vzniku a vývoji těchto stránek? Dobrá...

G PageUž někdy v polovině dubna 1998 existovala jedna jediná stránka. Byl to pouhý seznam linků na gay stránky víceméně pro moje osobní potřeby. Tehdy měl celý web i s obrázky přesně 28 975 bytů.

Na podzim téhož roku získal web novou, "červenou" podobu s rámečky a své jméno - "Baziliškova stránka". Tehdy však byl vytvářen "ručně" v obyčejném Notepadu, což značně omezovalo možnosti jeho růstu. Před koncem roku 1998 jsem Baziliškovu stránku zařadil pod tímto názvem do několika významných vyhledávačů a otevřel se tak světu. 18. ledna 1999 jsem pak spustil novou (i když graficky totožnou) verzi, která už byla vytvářena pomocí MS FrontPage, což dávalo možnosti dalšímu rozvoji. Před tímto krokem obsahoval web 39 stránek a 15 fotografií.

Baziliškova stránkaSoučasně jsem navázal spolupráci s tehdejším webmasterem STUDu a poskytl jsem ke sdílení svou stránku odkazů na jiné gay a lesbické stránky. V průběhu první poloviny roku 1999 pak objem stránek rostl a rostl, takže jsem začal používat výstižnější název "Baziliškův web". Díky Seznamu také od konce února výrazně poskočila návštěvnost.

Při aktualizaci 7. července 1999 měl web už 145 stránek, 44 fotografií a 1 hudební ukázku. Celkový objem dat dosáhl výše 3,6 MB a dál rostl. Tento stav se však stal neudržitelným - začal jsem se potýkat s omezeným místem a také s nepřehledností dosavadní struktury. Změna byla nevyhnutelná. Současně s tím opět v červenci poskočila návštěvnost díky zařazení Baziliškova webu do nové kategorie na Seznamu a také díky tomu, že byl v kategorii Gay stránky označen za jedno ze dvou nejlepších míst.

Baziliškův webV srpnu 1999 získal STUD Brno novou doménu www.stud.cz a začal s reorganizací. To znamenalo šanci i pro "Baziliškův web", který se chystal k přesunutí pod křídla STUDu. Kvůli technickým komplikacím se však nakonec sice přimknul ke STUDovskému webu, ale nestěhoval se nikam. Jen postupně se přesunuly některé komponenty. Osobní část Baziliškova webu i téma homosexuality a coming outu zůstaly samostatným webem. Zároveň s těmito radikálními strukturálními změnami jsem změnil také "frame" pojetí webu na "nonframe" a především jsem vytvořil nový, modro-béžový design. Připadal mi tak nějak příjemnější.

A mezitím přišel podzim 2000 a potřeba změnit web STUDu. A tak jsem se ujal celého toho mnohamegového gigantu. Od té doby se jsem se snažil vyšetřit čas i pro tyhle svoje osobní stránky, ale dlouhá léta jsem nestíhal pravidelné aktualizace ani uveřejňování aktuálních informací. Ty ovšem bylo možné najít na jiných stránkách (třeba www.004.cz nebo www.bengales.cz), takže jsem svůj web věnoval spíš osobním záležitostem, coming outu a obecným článkům o homosexualitě.

S blížícím se koncem mého studia jsem na začátku roku 2002 přesunul Baziliškův web z fakultního serveru na novou adresu www.sweb.cz/bazi. A zůstávala v platnosti i přesměrovací adresa come.to/bazilisek.

Bazi webKoncem téhož roku jsem pak znovu úplně změnil vzhled webu. Navenek se to sice projevilo jenom mírně, ale zato uvnitř - při mém zpracovávání stránek - mi to hodně zjednodušilo práci díky důkladnějšímu využití grafických šablon (stále ještě s MS FrontPage). No a při té příležitosti jsem osekal některé zbytečné nebo zastaralé části a trochu aktualizoval fotogalerii a další stránky.

A protože mi čím dál víc lidí zkracovalo přezdívku z Baziliška na Baziho, tak jsem přijal tuhle zkrácenou verzi za svou a objevila se už v grafické hlavičce webu.

Pak dlouho nic...

Pět let jsem se věnoval spíš pracovním věcem. V průběhu roku 2006 Stud začal řešit otázku případné migrace svých webových projektů na jiný server a na lepší redakční systém. První zkušební vlaštovkou byly stránky GaTe, na kterých jsem se poprvé seznámil s redakčním systémem Joomla! (ve verzi 1.0). Vypadal nadějně, ale otravné skoro dva roky jsme čekali na její novou verzi (1.5), která měla řešit spoustu stávajících nedostatků.

BaziMezitím se nutnost stěhování Studových projektů stala velmi akutní, a tak se v roce 2007 na Joomle rozběhly i stránky Mezipater, zatímco zbývající projekty vyčkávaly v provizorních podmínkách. V březnu 2008 jsme konečně rozběhli vlastní web Studu na nové verzi Joomly, a to po 15měsíční odmlce. A sotva jsem zvládl jakž takž tohle, usoudil jsem, že je čas na změnu i pro Baziliškův web.

A tady byl: Deset let po spuštění své první gay stránky, tehdy do značné míry průkopcnické, jsem svému osobnímu webu dal dárek k narozeninám v podobě zbrusu nové grafické podoby, trochu víc odpovídající modernímu trendu i mým zkušenostem (a rozlišení monitoru); a v podobě nového redakčního systému, který mi umožnil mnohem snazší aktualizaci a publikování nových článků. Velkou inpirací se pro mě stal web P3.

Uběhly další skoro 4 roky, s velkými osobními i pracovními změnami. Dynamický vývoj zaznamenal i redakční systém Joomla, a tak jsem se na přelomu let 2011 a 2012 rozhodl opustit verzi 1.5, rovnou jsem přeskočil 1.6 a zkušebně instaloval verzi 1.7. Ještě během zkoušek ale přišla verze 2.5, a tak spustím staronový web rovnou na ní. Pro údržbu elegantnější i pro redakční práci přívětivější než původní 1.5. A namísto automatického natáhnutí starých dat do nového systému si všechno udělám ručně a při té příležitosti pročistím. Krásný pocit. Před přenosem měla záloha webu velikost 60 MB s nějakými 52 články.

Copyright © 1998-2014 Bazi. Všechna práva vyhrazena.
Založeno na CMS Joomla! Validní HTML a CSS. SEO optimalizováno. PageRank: 4.
Bazi